Punkty nieodpłatnej pomocy prawnej
W powiecie zduńskowolskim funkcjonują punkty nieodpłatnej pomocy prawnej oraz nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego. Można z ich skorzystać w Zduńskiej Woli, Szadku i Zapolicach, szczegóły poniżej.
PUNKTY NIEODPŁATNEJ POMOCY PRAWNEJ
1. Budynek Starostwa Powiatowego w Zduńskiej Woli, ul. Getta Żydowskiego 4a
Punkt czynny:
- poniedziałek w godz. 12.00-16.00
- wtorek w godz. 8.00-12.00
- środa w godz. 12.00-16.00
- czwartek w godz. 8.00-12.00
- piątek w godz. 8.00-12.00
2. Budynek Urzędu i Gminy Miasta w Szadku, ul. Warszawska 3 (sala USC)
Punkt czynny:
- poniedziałek w godz. 9.00-13.00
- wtorek w godz. 11.30-15.30 - nieodpłatna mediacja
- środa w godz. 7.30-11.30
- czwartek w godz. 11.30-15.30
- piątek w godz. 9.00-13.00
PUNKT NIEODPŁATNEGO PORADNICTWA OBYWATELSKIEGO
1. Budynek Urzędu Gminy Zapolice, Plac Strażacki 5 (pokój nr 17 – pierwsze piętro)
Punkt czynny:
- poniedziałek w godz. 8.00-12.00 (punkt specjalistyczny z zakresu prawa spadkowego, cywilnego oraz rodzinnego)
- wtorek w godz. 8.00-12.00
- środa w godz. 12.00-16.00
- czwartek w godz. 8.00-12.00
- piątek w godz. 12.00-16.00
DLA KOGO NIEODPŁATNA POMOC?
NIE BÓJ SIĘ SKORZYSTAĆ!
KOMU PRZYSŁUGUJE?
Nieodpłatna pomoc prawna i nieodpłatne poradnictwo obywatelskie przysługują osobie uprawionej, która nie jest w stanie ponieść kosztów odpłatnej pomocy prawnej, w tym osobie fizycznej prowadzącej jednoosobową działalność gospodarczą niezatrudniającą innych osób w ciągu ostatniego roku.
NIEODPŁATNA POMOC PRAWNA OBEJMUJE:
• Poinformowanie osoby fizycznej, zwanej dalej „osobą uprawnioną”, o obowiązującym stanie prawnym oraz przysługujących jej uprawnieniach lub spoczywających na niej obowiązkach, w tym związku z toczącym się postępowaniem przygotowawczym, administracyjnym, sądowym lub sądowo-administracyjnym;
• Wskazanie osobie uprawnionej sposobu rozwiązania jej problemu prawnego;
• Sporządzenie projektu pisma w sprawach, z wyłączeniem pism procesowych w toczącym się postępowaniu przygotowawczym lub sądowym i pism w toczących się postępowaniu sądowo-administracyjnym;
• Sporządzenie projektu pisma o zwolnienie od kosztów sądowych lub ustanowienie pełnomocnika z urzędu w postępowaniu sądowym lub ustanowienie adwokata, radcy prawnego, doradcy podatkowego lub rzecznika patentowego w postępowaniu sądowo-administracyjnym oraz poinformowanie o kosztach postępowania i ryzyku finansowym związanym ze skierowaniem sprawy na drogę sądową;
• Nieodpłatną mediację.
NIEODPŁATNE PORADNICTWO OBYWATELSKIE OBEJMUJE:
• Działania dostosowane do indywidualnej sytuacji osoby uprawnionej, zmierzające do podniesienia świadomości tej osoby o przysługujących jej uprawieniach lub spoczywających na niej obowiązkach oraz wsparcia w samodzielnym rozwiązywaniu problemu, w tym, w razie potrzeby, sporządzenie wspólnie z osobą uprawnioną planu działania i pomoc w jego realizacji;
• W szczególności porady dla osób zadłużonych i porady z zakresu spraw mieszkaniowych oraz zabezpieczenia społecznego;
• Nieodpłatną mediację.
NIEODPŁATNA MEDIACJA:
Mediacja jest metodą rozwiązywania konfliktów, w której uczestnicy poszukują najlepszych dla siebie rozwiązań. Osoba prowadząca mediację wspiera strony w znalezieniu przez nie satysfakcjonującego porozumienia. Mediacja jest dobrowolna i poufna. Mediacje prowadzi mediator, czyli osoba profesjonalnie przygotowana do rozwiązywania sporów, która jest niezależna, bezstronna wobec uczestników i neutralna wobec przedmiotu sporu. Nieodpłatna mediacja może być prowadzona w sprawach małżeńskich, rodzinnych, sąsiedzkich, konsumenckich i w innych kwestiach spornych, w tym również w sprawach toczących się już na drodze sądowej, o ile sąd nie skierował jeszcze sprawy do mediacji sądowej.
Udzielanie nieodpłatnej pomocy prawnej lub świadczenie nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego odbywa się według kolejności zgłoszeń, po umówieniu terminu wizyty. Z ważnych powodów dopuszcza się ustalenie innej kolejności udzielania nieodpłatnej pomocy prawnej lub świadczenia nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego. Kobiecie, która jest w ciąży, udzielanie nieodpłatnej pomocy prawnej lub świadczenie nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego odbywa się poza kolejnością.
Osobom ze znaczną niepełnosprawnością ruchową, które nie mogą stawić się w punkcie osobiście oraz osobom doświadczającym trudności w komunikowaniu się, o których mowa w ustawie z dnia 19 sierpnia 2011 r. o języku migowym i innych środkach komunikowania się (Dz. U. z 2017 r. poz. 1824), może być udzielana nieodpłatna pomoc prawna lub świadczone nieodpłatne poradnictwo obywatelskie, z wyłączeniem nieodpłatnej mediacji, także poza punktem albo za pośrednictwem środków porozumiewania się na odległość.
Nieodpłatna pomoc prawna od dnia 16 maja 2020 r. obejmuje także sprawy związane z prowadzeniem działalności gospodarczej przez osoby fizyczne prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą – niezatrudniające innych osób w ciągu ostatniego roku.