Przejdź do treści
Powiatowe centrum Pomocy rodzinie w zduńskiej Woli
Człowiek - najlepsza inwestycja
Projekt "Z myślą o przyszłości" współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

Aktualności

Zaplanuj bezpieczne wakacje!

wakacje1

 

            Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Zduńskiej Woli prosi i apeluje o zachowanie bezpieczeństwa podczas tegorocznych wakacji.

            Pamiętajmy, że lato to nie tylko piękna pogoda, czas wypoczynku i rekreacji, ale także okres zagrożeń i niebezpieczeństw. Dlatego też, zadbajmy o bezpieczeństwo nasze i innych, a szczególnie dzieci, które są  narażone na różnego rodzaju niebezpieczne sytuacje i zdarzenia.

            W okresie wakacyjnym część dzieci wypoczywa na koloniach lub obozach. Rodzice oraz opiekunowie mają możliwość sprawdzenia organizatora wyjazdu w specjalnej internetowej bazie prowadzonej przez MEN: www.wypoczynek.men.gov.pl. Znajdują się w niej wszystkie informacje o obozach, koloniach i innych rodzajach wypoczynku. Rodzice muszą być pewni, że miejsce pobytu ich dziecka jest bezpieczne, a także nadzorowane przez służby publiczne. Jednocześnie przypominamy, że wszelkich informacji może udzielić także Kuratorium Oświaty (najbliższe w Sieradzu), które sprawuje nadzór nad organizacją wypoczynku dzieci i młodzieży.

Dodatkowo na stronie internetowej wypoczynek.men.gov.pl można znaleźć poradnik bezpiecznego wypoczynku.

            Ponadto w serwisie bezpiecznyautobus.gov.pl wpisując numer rejestracyjny pojazdu otrzymają Państwo bezpłatną informację, czy autokar, który zawiezie dziecko na wakacje ma aktualne badania techniczne i polisę ubezpieczeniową.

            Pamiętajcie Państwo także o podstawowych numerach alarmowych:

  • 112 - centrum powiadamiania ratunkowego (jednolity ogólnoeuropejski numer alarmowy),
  • 997 - policja,
  • 998 - straż pożarna,
  • 999 - pogotowie ratunkowe.

    Więcej tutajwakacje2

 

Oto kilka podstawowych rad związanych z zachowaniem bezpieczeństwa na wakacjach;

1.      Zabawa nad wodą - Pamiętaj, aby zabawy w wodzie i nad wodą odbywały się jedynie w miejscach do tego przeznaczonych, strzeżonych, pod nadzorem dorosłych - dot. dzieci! Nie wolno skakać na tzw. „główkę" zwłaszcza w miejscach nieznanych, gdy nie wiemy jaka się głębokość wody i dno! Flaga czerwona na kąpielisku oznacza zakaz kąpieli! Pływając kajakiem, łódką lub rowerem wodnym pamiętaj o założeniu kamizelki ratunkowej tzw. kapoka! Brak wyobraźni i zdrowego rozsądku to najczęstsze przyczyny wypadków nad wodą!

2.      Wędrówki po górach - Pamiętaj, że w górach pogoda i warunki atmosferyczne zmieniają się bardzo szybko! Wybierając się na wycieczki górskie nie zapomnij o wygodnych butach, nieprzemakalnej kurtce, latarce, jedzeniu, piciu! Wyruszając w góry pozostaw wiadomość w miejscu swojego pobytu (np. hotelu, pensjonacie) o planowanej trasie wycieczki i czasie powrotu! Dostosuj charakter wycieczki do poziomu swoich umiejętności fizycznych i zdrowotnych! W telefonie ustaw numer alarmowy Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego i Policji!

3.      Uwaga na owady! Osy, pszczoły i szerszenie potrafią być niebezpieczne, szczególnie w pobliżu swoich gniazd! Atakują w sytuacji zagrożenia np. jeśli człowiek znajdzie się za blisko gniazda. Nigdy nie niepokój owadów w ich gnieździe lub roju! W wypadku rozdrażnienia roju, najlepiej               w spokoju i bez paniki należy się oddalić na bezpieczną odległość.  Wezwij specjalistę od usuwania gniazd np. Straż Pożarną!

4.      Wakacje na wsi - Rodzice zapewnijcie dzieciom opiekę osób dorosłych! Oddzielcie część mieszkalną od produkcyjnej i stwórzcie dla nich bezpieczne miejsce do zabawy! Nie angażujcie dzieci do prac w gospodarstwie rolnym np. do obsługi maszyn rolniczych! Nie przewoźcie dzieci na ładunkach, błotnikach ciągników, zaczepach oraz innych miejscach do tego nieprzeznaczonych!

5.      W czasie upału - Unikaj zbytniego nasłonecznienia! Używaj kremów z odpowiednimi filtrami chroniącymi skórę przed poparzeniem słonecznym! Pij regularnie duże ilości wody! Noś jasne nakrycia głowy, które będą skutecznie chronić twarz i głowę przed nagrzaniem! Nie pozostawiaj nawet na przysłowiową chwilę dzieci i zwierząt w zamkniętym samochodzie!

 

 

Życzymy spokojnych i bezpiecznych wakacji!

Dyrektor PCPR Zduńska Wola  z pracownikamipowrót

Dane kontaktowe

 Czerwiec 2021
 pn   wt   śr   cz   pt   sb   nd 
  1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30
 
Kapitał ludzki
Wojewódzki Urząd Pracy w Łodzi
Europejski Fundusz Społeczny
 
 
Strona internetowa współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
 
 
  Created by ARISCO
Copyright © 2011 PCPR Zduńska Wola. Wszelkie prawa zastrzeżone